Popüler Sinema

Paylaş
Eleştiriler

Siccin 2’ye Hollywood formülü!

:: Videolar Siccin 2’ye Hollywood formülü!
Yazar: Fırat Sayıcı

Türk sinemasında korku denince ilk akla gelen birkaç isimden biri Alper Mestçi. Kanımca, bu topraklarda çekilen en iyi korku filmi olarak gördüğüm Musallat’ın da yönetmeni kendisi. Bu doğrultuda çektiği son film olan “Siccin 2” bu hafta vizyona girdi. Hemen belirteyim, seyircisinin ödediği parayı sonuna dek hak ediyor. 

 

Filmin kısaca konusu şöyle… Hicran ile Adnan mutlu bir evlilik sürdürürken 2 yaşındaki oğullarını bir kaza sonucunda kaybedince hayatları alt üstü olur. Aynı evde yaşamaya devam etseler de artık iki yabancıdırlar. Hicran bunun üstüne bir de açıklanması mümkün olmayan olaylar yaşamaya başlayınca psikolojisi daha da bozulur. Sonunda bir hocaya gider ve ikinci kanından bir kadının ona "41 dikiş" adında bir büyü yaptırdığını öğrenir. Büyülerin en kuvvetlisi olarak bilinen "41 dikiş büyüsü" 41 farklı niyetle yapılabilmektedir. Hicran'ın büyüyü çözebilmesi için yapan kişiyi bulması ve 41 niyetten hangisine niyet ettiğini öğrenmesi şarttır. Bu arayış onu hayal bile edemeyeceği gerçeklerle yüz yüze getirir. Şeyda Terzioğlu, Bulut Akkale, Ece Edibe Baykal ile Reyhan İlhan’ın oynadığı filmin yönetmeni ise Alper Mestçi…


 

Çanakkale’nin Yenice İlçesi’nde çekilen filmin başında Issız Cuma Mezarlığı olayı olarak adlandırılan garip bir hikayenin (Anne-çocuk mezarlarının her defasında birleşmesi hikayesi) internette yer alan haberlerinin sunumu görülüyor. Arama motorlarına Issız Cuma Mezarlığı yazdığınızda bu hikayenin ne olduğunu da görebilirsiniz. Filmin bazı sahnelerinin tam da bu mezarlıkta çekildiğini bilmek seyircideki korku hissini katlıyor.  

 

Bu filmin ilk filmle direkt bir bağlantısı olmasa da, Mestçi, açılış jeneriğinde mantıklı bir yönteme başvurmuş. Jenerik yazılarının aralarına ilk filmden önemli görüntüler serpiştirerek seyirciyi daha filmin başında germeyi başarıyor. Bir yandan da bu fikir, ilk filmi izlemeyenleri daha sonra “Siccin”i izlemeleri için kodlayabilir. Neredeyse her cinli filmimizde İslami göndermelere alıştık. Kimi örneklerde bu söylemin fazla aşırıya kaçıp, filmin büyüsünü bozduğunu görmüştük. Siccin 2’de bu dozun ayarında olduğunu görmek sevindirici.  


 

Yönetmen Mestçi bu kez işi bir adım ileri götürerek çalışmasına dram unsurunu katıyor. Hollywood gerilimlerinin birçoğunda sık sık kullanılan bu formül Siccin 2’de de yerli yerinde kullanıldığından başarılı olmuş diyebilirim rahatlıkla. Bu sayede donuk, seyirciyle bir türlü bağ kurulamayan, tek boyutlu karakterler yerine özdeşlik kurulması daha kolay, organik karakterler yaratılmış. Hicran’ın başına gelen gizemli ve korkutucu olaylar seyircinin içine daha çok işliyor. Bu anlamda da korku filmlerimizde bir öncü olabilir bu film. Yaptığı her işte bir öncekinin çıtasını yükseltmeyi başaran Alper Mestçi’nin yeni çalışmalarını da merakla beklemekteyiz. 

 

Ortalamanın üstünde oyunculuklar ve iyi makyaj teknikleriyle de desteklenen filmin en büyük dezavantajı ise neredeyse tüm filme yayılan müzik kullanımı. Hollywood muadillerinin en büyük başarısı sessizliğe sırtını dayayarak yaratılan ve merakı körükleyen atmosferdir. Oysa ki Siccin 2’deki yoğun müzik kullanımı bir süre sonra seyirciyi rahatsız edebilir. Hatta, seyircinin hangi anda korkabileceğini önceden tahmin etmesini sağlayabilir gibi geliyor bana.  

 

Yaz sıcaklarından biraz olsun kurtulmak için serin sinema salonlarını tercih edenlere ve de korku filmlerini sevenlere rahatlıkla önerebileceğim, başarılı bir seyirlik “Siccin 2”. Şimdiden keyifli izlemeler… 

 

Twitter.com/firatsayici

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Ziyaretçi Gönder

HABERLER

Ankara Film Festivali’nin Onur Ödülleri A...

Ankara Film Festivali’nin Onur Ödülleri A...

Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter