Popüler Sinema

Paylaş
Eleştiriler

Gerçek bir balina kurtarma operasyonu

Gerçek bir balina kurtarma operasyonu
Üye: Ömür Gedik Büyük Mucize sadece bir balina kurtarma operasyonu hikâyesi değil. Aynı zamanda politik oyunların, medyanın gücünün, yer yer iç içe olan çıkarcı tutumunun, Greenpeace’in gönülden mücadelesinin ve büyük sermayenin nasıl da nabza göre şerbet verdiğinin filmi. Bazen fazlasıyla didaktik olup, eski bir anlatım tarzıyla karakterlerin derinine inmese de verdiği mesajlarla takdir edilmesi gerek. Gerçekte de bir aktivist olan Drew Barrymore’u, bir Greenpeace gönüllüsü rolünde bakımsız ve makyajsız bir halde izliyoruz.

 

Greenpeace üyesi olarak, doğa ve hayvanlar için bir kurtarma operasyonuna katılmak hayalimdir hep. Özellikle de balina kurtarma ekibine dahil olmak. Gerçek bir hikâyeden beyazperdeye uyarlanan ve bir balina kurtarma operasyonunu anlatan Büyük Mucize’nin basın gösterimine ne büyük bir heyecanla gittiğimi tahmin edersiniz.

 

Filmde hayalimi oynayan, çok sevdiğim oyunculardan biri olan Drew Barrymore’du. İlk başta bakımsız görüntüsü, kirli saçları dışında rolüne yabancı olduğunu düşündüm Barrymore’un. Gerçek hayatta da bir aktivist olan oyuncuyu filmin ilk başlarında böylesi bir rolde yadırgamak ne büyük bir ironi, öyle değil mi? Suçu yönetmende ve senaryoda buldum zaten. Sonrasında kendimi filme kaptırıp unuttum bile bu role uygun olup olmadığını. Zaten film de karakterlerin öyle çok derinine inmiyordu. Balina kurtarma operasyonu üzerinden dönen politik, maddi çıkar ilişkilerinin filmiydi daha çok. Büyük Mucize, 1988 yılında yaşanan gerçek bir balina kurtarma operasyonunu perdeye taşıyor. Bu kurtarma operasyonu öncesinde yaşamlarını balina avlayarak sağlayan bölge yerlilerini balina avında izliyoruz. Birazdan üç balina için uluslararası bir seferberlik izleyeceğiz. Ama bu coğrafyada her yıl onlarca balina zıpkınlarla öldürülüyor! 

 

Bu noktada Greenpeace’i, olaya müdahil olan devlet başkanlarını ve evlerinde canlı yayında balina kurtarma operasyonunu heyecanla izleyen milyonlarca insanı ve hatta bu filmdeki olaya duygulanan kendinizi bile sorguluyorsunuz işte. O üç balina için dünya ayağa kalkıyor, çok güzel tabii, peki ya avlanan binlerce diğer balina, balıklar, öldürülen et hayvanları, kümes hayvanları? 

 

Bu düşünce baloncuklarının devamını size bırakıp filme döneyim. Her yılki geleneksel göç yolundan sapan üç gri balina, Alaska’da buzulların arasına hapsoluyor. Nefes alabildikleri tek yer açıkta kalan son delik. Ki o da havanın soğuması ile giderek küçülmekte. Şimdi gelelim basının gücüne. Normalde göz ardı edilecek bu olayın tüm dünyaya duyurulması, bölgede görev yapan bir yerel kanal muhabirinin sayesinde oluyor. Adam Carlson, balinaların haberini yaparak linkle merkeze gönderiyor. Tesadüf zincirleri sonunda ana haberlerde yer buluyor balinaların trajedisi. Ve zaman içinde bir bakıyoruz tüm dünya, büyük patronlar, eşleri, küçük çocuklar ve hatta dünya liderleri bu olaya kilitlenmiş.

 

Greenpeace üyesi Rachel Kramer, Alaska’da petrol arayacak olan şirketin patronuyla kavga ederken, balinaların başında ve onunla aynı kurtarma operasyonunda buluyor kendisini. Bazen her şeyin bir hayvana yakınlaşmakla başladığını görüyoruz bu noktada. Umursamaz adamların bile kalpleri yumuşayabiliyor. Ama yine de herkesin amacı aynı gibi görünse de çıkış noktaları farklı tabii. Rachel balinaları ve doğal yaşamı sevdiği, önemsediği için orada. Medya mensupları haber, şirket sahipleri ise çıkarları için giriyorlar bu işe. Bush, hayvan ve doğasever görünüp oy kazanmak derdinde. Amerikan hükümetinin derdinin balinalar olmadığını Ruslar işin içine girmek isteyince anlayacaksınız. Balinaları avlayarak yaşayan Eskimolar bile kurtarma operasyonunda canla başla çalışıyor. Filmde göreceğiniz çıkarları için.

 

Klasik ve eski bir anlatıma sahip olsa da medya, politika ve hayvanseverler üzerine çarpıcı saptamalarda bulunan bir film Büyük Mucize. Alt metnine yüzeysel bir aşk üçgeni koyarak izleyiciyi perdede tutmaya çalışsa da, asıl cazibesi farklı dürtülerle kurtarma operasyonunu yönlendiren politikacılar, gelenekleriyle çelişen Eskimolar, kalpleri yumuşayan büyük sermaye patronları ve tabii ki etkileyici Alaska manzaralarında olan bitenden habersiz yaşam savaşı veren üç gri balinada. Büyük Mucize’nin her yaşa hitap eden bir cazibesinin olduğu kesin, ailecek izlenmeli.

 

 

Ömür Gedik

YORUMLAR

Ziyaretçi Gönder

HABERLER

2021 BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu!

2021 BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu!

Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter