Popüler Sinema

Paylaş
Haberler

Altın Portakal'dan eleştirilere yanıt

Altın Portakal'dan eleştirilere yanıt
49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülüne değer görülen "Güzelliğin On Par' Etmez" filminin AVUSTURYA filmi olduğunu iddia eden söylentilere Altın Portakal yönetiminden yanıt geldi.

 

49. Altın Portakal yönetimi, Filmin bir ortak yapım olduğunu belirterek; “Güzelliğin On Par’ Etmez” filminin Türkiye - Avusturya ortak yapımı olmasının “ulusal yarışmada yer almasına engel teşkil etmediğini bildirdi. 

 

Her festivalin ve her yarışmanın kuralları farklıdır 

 

Festival yürütme kurulu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar söylendi: 

 

“Her festivaldeki yarışmaların kuralları farklıdır. Antalya Altın Portakal Film Festivali, yarışmaya başvuran filmlerin yapımcılarından herhangi birinin Türk vatandaşı olması kaydıyla ortak yapımları ulusal yarışmaya kabul etmektedir. 

 

Yapımcılardan birisi Türk vatandaşı değil ise, bu kez filmi meydana getiren sanatsal figürlere bakılmaktadır. Yönetmen, senarist, görüntü yönetmeni, müzik, dil, oyuncu vb. figürlerden T. C. vatandaşı olanlar belli puanlarla puanlanmaktadır. Bu puanların 14'ü bulması halinde film, yarışmaya kabul edilmektedir.”

 

Yönetmelik maddesi

 

Portakal yönetiminin açıklanmasında yönetmelikte yer alan ilgili maddeye dikkat çekilerek, filmin Ulusal Yarışmaya katılma şartlarını fazlasıyla taşıdığı vurgulanıyor: 

 

Altın Portakal’ın ulusal uzun metraj yarışma yönetmeliğinin konuya açıklık getiren maddesi ise şu şekilde: 

 

“Bir ortak yapımın ‘Türk filmi’ olarak kabul edilebilmesi için aşağıdaki niteliklerden en az birini taşıması koşulu aranır:

 

1) Yerli yapımcının katılım payı en az %51 olmalıdır.

2) Yerli yapımcının teknik ve sanatsal katkısı, Ek-1’de gösterilen ulusal film teknik ve sanatsal katkı ölçüm puanının asgarisini sağlamalıdır.”

 

“Güzelliğin On Par’ Etmez” ulusal film

 

Bir ortak yapıma yerli yapımcının katkısının %51’den az olduğu durumlarda, ulusal film olarak kabul edilmesi için filmin yönetmelik ekinde belirtilen (Ek - 1) 22 puanlık sistemde asgari 14 puanı almak zorundadır. 

 

Yönetmelik maddesinin sözü geçen ekinde yer alan “ulusal film teknik ve sanatsal katkı ölçüm puanları” şu şekilde vurgulanıyor:

 

Yönetmen 3, 

Senarist 3, 

Özgün müzik bestecisi 1,

1. başrol oyuncusu 3,

2. başrol oyuncusu 2,

Karakter oyuncusu 1

Sanat yönetmeni 1,

Görüntü yönetmeni 1,

Kurgucu 1, 

Ses mühendisi 1, 

Türkiye’de çekilen mekân yoğunluğu 1 

Laboratuvar 1, 

Orijinal çekim dilinin Türkçe olması 3 

 

Portakal yönetiminin açıklamasında, “Hüseyin Tabak’ın ortaklıktaki payının yüzde 51’in altında olması durumunda bile; yönetmeni, senaristi, başrol oyuncuları ve karakter oyuncusunun Türk vatandaşı; orijinal çekim dilinin Türkçe olması nedeniyle puanlamada 15 puan aldığı; dolayısıyla ulusal yarışmaya katılmaya yetkin bir film sayıldığı,” belirtiliyor.

 

YORUMLAR

Ziyaretçi Gönder

Gezinti

İletişim
Bize Yazın:


Gönder Max. 1000 karakter
Populer Sinema: #txt
Mesaj Gönder:
Gönder Max. 1000 karakter